firma Kraft-Box,

Rodzaje kartonów i ich zastosowanie

Opakowania kartonowe są powszechnie używane w do pakowania zarówno paczek transportowych, jak i z czasem zyskały pozycję opakowań dekoracyjnych. Naturalny karton, bez nadruków i kaszerowania obecnie święci triumfy jako ekologiczne rozwiązanie na pakowanie.

Opakowania z tektury

 

Opakowania kartonowe są powszechnie używane do pakowania zarówno paczek transportowych, jak i z czasem zyskały pozycję opakowań dekoracyjnych. Naturalny karton, bez nadruków i kaszerowania obecnie święci triumfy jako ekologiczne rozwiązanie na pakowanie.  

Kartony możemy podzielić zarówno ze względu na ich wytrzymałość, jak i  docelowe przeznaczenie. Rozróżniamy także dwa rodzaje tektury: tekturę falistą i tekturę litą. Falista jest bardziej odporna na zginanie, przez co jest bardziej wytrzymała. Może mieć nawet do 6 mm grubości. Wyróżniamy tekturę falistą trójwarstwową (gdzie występuje fala E, B, C) i pięciowarstwową (fala EB i BC). Trójwarstwowa najczęściej wykorzystywana jest do produkcji pudełek na buty, ceramikę, drobny sprzęt AGD i audio/video. Pięciowarstwowa sprawdza się do pakowania cięższych artykułów typu duże AGD, TV, maszyny, urządzenia np. ogrodowe czy remontowe, itp.  

Tektura trójwarstwowa składa się z dwóch warstw papieru a pomiędzy nimi znajduje się jedna warstwa pofalowana. Grubość tektury o fali B wynosi ok. 2,5 – 3,0mm , fali C od 3,0 do 3,7 mm, fala E to zaledwie 1,1 do 1,7 mm. Natomiast pięciowarstwowa zbudowana jest z 3 warstw papieru i dwóch warstw falowanych. Grubość tektury BC to 5 do 6 mm, a BE – ma od 3,7 do 5 mm.  

 

Jakie są dostępne rodzaje kartonów? 

Najbardziej popularny rodzaj to kartony klapowe. Są to najbardziej popularne i uniwersalne konstrukcje i najwygodniejsze do zapakowania. Jest to pudełko, które może zostać użyte do dowolnego pakowania. Z racji prostej konstrukcji można dowolnie dopasować rozmiar, jest proste w składaniu, stosunkowo niewiele waży. Świetnie sprawdza się przy pakowaniu, przy przeprowadzce, wysyłce artykułów czy transporcie. Najczęściej zabezpieczany taśmą klejącą w miejscach łączenia klap.  

 

Kartony fasonowe

 

Karton fasonowy to pudełko, które można dokładnie dopasować do produktu, który planujemy zapakować. Projekt pudełka jest dostosowany tak, aby nawet delikatny przedmiot nie uległ uszkodzeniu. Pudełko może także przyjąć dedykowany kształt. Do wykonania takiego kartonu niezbędny jest wykrojnik. Wykrojnik to urządzenie przygotowane według projektu do wycinania określonego kształtu w tekturze, jest wykorzystywany najczęściej przy drukach masowych. Wykrojnik pozwala na zaprojektowanie personalizowanego opakowania, idealnie dopasowanego do przedmiotu. Karton fasonowy zdecydowanie lepiej niż klapowy zabezpiecza zapakowany przedmiot również w trakcie transportu czy wielokrotnego przepakowywania. Konstrukcja jest tak stworzona, że nie występują w nim szwy, klejenia czy inne rodzaje łączenia. Taka budowa kartonu gwarantuje większą stabilność całego opakowania.  

 

Kartony kaszerowane

 

Kartony kaszerowane czyli pudełka pokryte dodatkowym materiałem, najczęściej z kolorowym nadrukiem, który dodatkowo chroni przed mniejszymi uszkodzeniami zewnętrznymi oraz warunkami atmosferycznymi. Świetnie sprawdzają się do przechowywania i transportu cięższych przedmiotów. Kaszerowanie polega na oklejeniu cienkim papierem zewnętrznej części kartonu, tektury. Ten dodatkowy papier może być zadrukowany lub nie w zależności od potrzeb. Zabezpiecza on przed trudnymi warunkami atmosferycznymi bądź uszkodzeniami mechanicznymi. Można zadrukować dodatkowy papier w dowolną grafikę, opisy czy reklamę.  

 

Kartony ozdobne

 

Kartony ozdobne to opakowania, których główną cechą są ich walory estetyczne. Mogą być w dowolnym kształcie, rozmiarze, z nadrukiem z konkretnym wzorem lub grafiką. Doskonale nadają się do zapakowania raczej delikatnych artykułów, np. promocyjnych zestawów produktów czy jako pudełko ozdobne do produktu. Z reguły jest wykonane z cienkiej, litej tektury, z nadrukiem personalizującym produkt, np. opakowanie kosmetyków, ceramiki, leków czy innych artykułów o małej wadze. To również doskonałe opakowania do pakowania prezentów.  

 

Kartony archiwizacyjne

 

Kartony archiwizacyjne są stworzone do archiwizacji ważnych pism. Są dopasowane wielkością do większości standardowych rozmiarów dokumentów, czyli A4 lub B5, posiadają specjalne przegródki, aby precyzyjnie móc odseparować różne dokumenty od siebie. Zazwyczaj są otwierane od góry, rzadziej z boku.  Można w nich przechowywać dokumenty posegregowane lub w dedykowanych segregatorach.  

 

Kartony typu Fixbox

 

Fixboxy to kartony stworzone specjalnie z myślą o transporcie i przechowywaniu artykułów elektronicznych. Wewnątrz kartonu znajduje dedykowana specjalna folia zabezpieczająca produkt przed przesuwaniem się wewnątrz, pełni ona także funkcję amortyzującą.  

 

Można także posiłkować się katalogiem fefco, aby wybrać najbardziej dopasowany wzór kartonu do naszych oczekiwań i potrzeb.  

Według katalogu fefco wyróżniamy następujące modele kartonów:  

  • Klapowe – najprostsze do składania, składają się z klap dolnych i górnych 
  • Teleskopowe – składają się z górnej i dolnej części, najczęściej z dna i wieczka 
  • Składane i tace – są stworzone z jednego arkusza, po złożeniu którego w odpowiedni sposób mamy pudełko bez konieczności klejenia czy zszywania 
  • Wsuwane – jeden karton wsuwany jest w drugi  
  • Pudełka trwale łączone – o największej wytrzymałości konstrukcji. Składają się z dwóch osobnych części, wymagają zszycia  
  • Pudełka klejone jednoczęściowe – szybkie do złożenia i rozłożenia.  
  • Przekładki, wkładki, kratownice – wyposażenie wewnętrzne pudełka.
     

Przed rozpoczęciem poszukiwań najlepszego opakowania warto zapoznać się z rysunkami znajdującymi się w katalogu. To zdecydowanie pomaga i ułatwia dalsze prace. Oczywiście chcąc mieć pewność wyboru najwłaściwszego rozwiązania najlepiej zapytać producenta opakowań kartonowych. Na podstawie wywiadu zostanie dobrany najlepsze rozwiązanie. 

Zapytaj o ofertę

+48 501 559 721

sekretariat@kraft-box.eu

Pozostałe poradniki

Klejenie opakowań to proces łączenia różnych elementów opakowania za pomocą kleju, aby utworzyć trwałe i funkcjonalne opakowanie. Kleje mogą być stosowane do łączenia różnych materiałów, takich jak papier, tektura, tworzywa sztuczne i metal.

Opakowania kartonowe są powszechnie używane w do pakowania zarówno paczek transportowych, jak i z czasem zyskały pozycję opakowań dekoracyjnych. Naturalny karton, bez nadruków i kaszerowania obecnie święci triumfy jako ekologiczne rozwiązanie na pakowanie.

Display kartonowy jest to rodzaj ekspozytora wyposażonego w półki służącego do prezentacji produktów i wyrobów. Najczęściej wystawiany w sklepach jako dodatkowe miejsce ekspozycyjne bądź akcentujące np. promocję, wyprzedaż czy limitowaną serię.