opakowania fasonowe

Opakowania fasonowe

Opakowania fasonowe to opakowania dopasowane do kształtu przechowywanego produktu. Kartony fasonowe są najczęściej stosowane do opakowania produktów o różnych kształtach i wymiarach, wymagających utrzymania artykułów w niezmienionej pozycji. Ich konstrukcja zazwyczaj jest prosta do złożenia, zwracają uwagę swoim wyglądem, są eleganckie i efektowne.

Opakowania fasonowe – zalety i zastosowanie 

 

 

Do ich zamknięcia nie jest konieczne zastosowanie taśmy klejącej, ponieważ konstrukcja pudełka zapewnia klapki do zamknięcia.  

 

Zasadniczym wyróżnikiem opakowań fasonowych jest konieczność wykonania wykrojnika. Wykrojnik daje możliwość stworzenia opakowania idealnie dopasowanego, o oczekiwanym, wybranym kształcie. Najczęściej tego typu opakowania można znaleźć w branży kosmetycznej, spożywczej lub elektronicznej.  

 

Opakowania fasonowe – czym się charakteryzują?

 

Największą zaletą pudełek fasonowych jest ich estetyczny wygląd, co pozwala na ekspozycję również artykułów luksusowych. Pudełko jest tak skonstruowane, aby uzyskać jak najbardziej płaską powierzchnię oraz aby przestrzeń wewnątrz była jak najbardziej wypełniona. To również ogromny atut przy transporcie – produkty wewnątrz nie przesuwają się.  

Produkcję pudełek fasonowych warto powierzyć producentom, którzy mają spore doświadczenie w produkcji tego typu opakowań. Dla odbiorcy najważniejszy jest efekt końcowy, wizualny. Pudełko powinno być wykonane z materiałów najlepszej jakości, grubość kartonu powinna być dobrana do rodzaju i wagi produktu. Z racji, że do zrobienia pudełka konieczne jest wykonanie wykrojnika, warto, aby był on wykonany w sposób bardzo precyzyjny. Opakowania, które mają wycięte otwory w wybranym kształcie, np. kształt choinki czy zwierzęcia, kiedy jest dużo drobnych elementów, wyglądają bardzo efektownie tylko kiedy są precyzyjnie wykonane.  

Pudełka fasonowe zazwyczaj są pokryte kolorowymi nadrukami promocyjnymi lub informacyjnymi. Dodatkowo często podlegają uszlachetnieniu w postaci lakierowania lub foliowania co wzmacnia konstrukcję i wytrzymałość, a także podnosi walory wizualne opakowania. W nadrukach na opakowaniach można obecnie stosować również formy wypukłe jak np. sitodruk czy lakier UV 3D. Taka forma nadaje opakowaniu ekskluzywny wygląd.  

Pudełka fasonowe można wykonać z dowolnej grubości kartonu, jednak najczęściej jest to tektura falista 3 warstwowa. Z uwagi na ich konstrukcję fasonową są one bardziej wytrzymałe na uszkodzenia, również dużo lepiej sprawdzają się w transporcie od klasycznych klapowych. Z racji swoich właściwości mogą być wykorzystywane wielokrotnie.   

 

 

Możemy wyróżnić następujące pudełka fasonowe:  

 

 

  • w odrębnych kolorach: białe lub brązowe, bądź inny wybrany kolor, pozwala to zdefiniować i dopasować do okazji lub brandu opakowanie.  
  • pudełka z okienkiem – umożliwiają zobaczenie co znajduje się wewnątrz pudełka. Najczęściej wykorzystywane w branży kosmetycznej bądź spożywczej.  
  • pudełka z paskiem klejonym – jest to pudełko wyposażone w pasek z klejem, który ułatwia szybkie zapakowania pudełka. Najczęściej wykorzystywane do pakowania płyt CD lub książek.   
  • pudełka na wymiar z nadrukiem – to rozwiązanie indywidualne dopasowane każdorazowo do potrzeb. Można tutaj założyć całkowicie personalizowany kształt oraz nadruk.  
  • pudełka trybowe w kształcie trójkąta lub trapezu np. na butelkę – są to pudełka dopasowane do większości butelek  dostępnych na rynku. Mogą być w dowolnym kolorze bądź z wielobarwnym nadrukiem.  

Zastosowanie opakowań fasonowych

 

 

Jeśli mielibyśmy opisać wady pudełek fasonowych to pośrednio jako utrudnienie możemy wliczyć kwestię wykonania wykrojnika. Gdzie jest to uzależnione od precyzji wykonania kształtu, czasu jego wykonania oraz dodatkowego kosztu. To chyba jedyny minus tego rozwiązania.  

 

Kartony fasonowe najczęściej wykorzystuje się do pakowania ozdobnego produktów, np. zestawy kosmetyczne, książki czy płyty.  Raczej są przeznaczone do przedmiotów o mniejszych gabarytach. Najczęściej wykonywane są z tektury falistej, posiadają zawijane do wewnątrz klapy. Świetnie chroni przed uszkodzeniami i zabezpiecza przed czynnikami zewnętrznymi.  

Zapytaj o ofertę

+48 501 559 721

sekretariat@kraft-box.eu

Inne Produkty

Specjalizujemy się w opakowaniach dla rynku owoców i warzyw.
Tworzymy także znakomite konstrukcje dla przemysłu mięsnego, drobiowego i mleczarskiego. Są to opakowania zarówno do składania ręcznego, jak i klejone na nowoczesnych składarko-sklejarkach wiodącej firmy na rynku europejskim.